İKİNCİ BEYNİMİZ BAĞIRSAKLARIMIZ İLE İLGİLİ BİLİNMEYENLER DÜZENLENEN SUNUMDA ANLATILDI

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu’nun ‘Doktor Sunumları’ kapsamında düzenlediği ‘İkinci Beynimiz Bağırsaklarımız’ konulu sunum Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi’nde katılımcıların yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

‘İkinci Beynimiz Bağırsaklarımız’ ile ilgili bilinmeyenlerin anlatıldığı sunuma, Tarsus İlçe Sağlık Müdürü Orhan Acehan ve personelleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, alzheimer hastası ve hasta yakınları ile birlikte davetliler katıldı.

Tarsus Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Tellioğlu sunumuna, bağırsak ve beyin İlişkisini anlatarak başladı. Bağırsak ve beyin oluşumunun aynı doku kümesinden başladığını, embriyo gelişimi esnasında bölünüp ayrıldığını söyledi. Mikrobiyata ve nörotransmitter maddeden bahsederek bağırsak-beyin aksı’nı açıkladı. Bağırsak ve beyin arasındaki bozukluklar sonucu ortaya çıkan hastalıklardan ve farklı yiyeceklerin bağırsaklara etkisinden bahsetti. Bağırsakların psikolojik durum ile bağlantısını açıkladı. Probiyotikler yiyeceklerin bağırsaklara etkisine değinerek katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Diyetisyen Elif Sena Kesmen ise sunumuna, bağırsaklara neden ‘ikinci beyin’ benzetmesi yapıldığını açıklayarak başladı. Beyin ve bağırsak arasındaki etkileşimi, bağırsağın beyin üzerindeki etkisini dile getirdi. Bedenimizin toplam dopamının yarısını beynimiz, kalan yarısınıda bağırsaklarımız üretiyor diyerek serotonin üretiminin ise yüzde 70’inin bağırsaklarda gerçekleştirilip dolaşıma verildiğini söyledi. Hidroksitriptamin serotonin’in tanımını yaparak bağırsaklardaki etkisini dile getirdi. Serotonin ve depomin içeren besinlerden bahsetti. Bu besinlerin mikrobiyotanin davranış üzerindeki etkisini ve mikrobiyotanın alzheimera etkisine dikkat çekti. Bağırsak mikrobiyotası ve alzheimer hastalığı arasındaki ilişkiyi sosyal yaşamdan örnekler vererek anlattı. Katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Katılımcılara Tarsus İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘Kolon Kanseri Tarama Testi’nin yapıldığı ‘İkinci Beynimiz Bağırsaklarımız’ konulu sunum, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafının çekiminin ardından son buldu.

Emine KUREN

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş

Emine Gülname Tüm yazıları