MERSİN ALZHEİMER DERNEĞİ BAŞKANI VE MERSİN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ NÖROLOJİ ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. AYNUR ÖZGE

-Nöroloji Uzmanı
-Algoloji ve Klinik Nörofizyoloji Yan Dal Uzmanı
-Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
-International Headache Society (IHS) Yönetim Kurulu Üyesi (2019-2021)
-Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi ve Mersin Alzheimer Derneği Başkanı
-Küresel Migren ve Ağrı Derneği Başkanı
-Akademisyen, Araştırmacı, Yazar, Sivil Toplum Kuruluşu Lideri, Hekim

👉Türkiye’de tek Mersin’de ilk Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Demans-Alzheimer Engelli Bakım Merkezi’ni kurdu.

👉Türkiye’de sağlık alanı dışında ilk palyatif bakım birimini Mersin’e kazandırdı. Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi tarafından Mersin’e kazandırılan ve açılışı Mersin valisi Ali İhsan Su tarafından yapılan Palyatif Bakım Merkezinde, evde bakımı mümkün olmayan, çoğunluğu ücretsiz olmak üzere 93 alzheimer ve demans hastasına dünya standartlarının üzerinde bakım hizmeti sunuluyor.

🏆-Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özge Türkiye’nin Sağlık Ödülleri Etkinliği olan Doktorclub Awards kapsamında ‘Alzheimer İçin Basamaklı Çözüm Modeli’ proje konusu ile 2019 yılının ‘Sosyal Sorumluluk Projesi’ ödülüne layık görüldü.

🏆-Prof. Dr. Aynur Özge başka bir bilim insanıyla birlikte hazırladıkları ‘Çocuk ve Ergen Baş Ağrıları’ adlı kitabıyla, uluslararası tıp dünyasının en prestijli ödüllerinden olan ve British Medical Academy tarafından verilen ‘Book Award’ ödülünün sahibi oldu.

➢Tarsus ve Mezitli ilçelerinde Mersin Alzheimer Derneği’nin ve Prof. Dr. Aynur Özge’nin öncülüğünde, yerleri Belediyeler tarafından tahsis edilen ‘Tarsus Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi’ ve ‘Mezitli Gülbahar Özmen Aktif Yaş Alma Evi’ adları ile ‘AKTİF YAŞAM EVLERİ’ kurmuştur. Yaşlı Dayanışma Evleri ‘Mezitli Kıdemlileri’ ve ‘Tarsus Melekleri’ diye adlandırılan Mersin Alzheimer Derneği’nin üye ve gönüllüleri tarafından işletilmekte, içerisinde yapılmakta olan aktiviteler katılımcıların ilgi alanları gözetilerek planlanmaktadır.

➢ Mersin Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge. Tarsus‘ta hayata geçirilen ‘Zübeyde Hanım Bütünleşik Gündüz Yaşam Evi Projesi’nin fikir sahibidir. Tarsus Belediyesi‘ne çalışma tasarımı, mimari, personel eğitimi, aktivite yönetimi konularında danışmanlık yapmıştır.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

(2019) Yönetim Kurulu Üyesi, Dünya Başağrısı Cemiyeti (International Headache Society) England

(2019) Başkan, Küresel Migren Ağrı Derneği (Global Migraine Pain Summit), İstanbul, Türkiye. 28-31 Ekim 2020 Tarihleri arasında Antalya’da yapılan 4. MENA ve 2. Panafrika Toplantısı Başkanı.

(2019) Eş Başkan, 1. Türk Çocuk-Ergen Başağrısı Kış Okulu, 1-3 Mart, Mersin, Türkiye

(2018-…) Palyatif Bakım Derneği Yönetim Kurulu üyesi

(2018) Yazar, “Genetik Havuzdan Çeyiz Sandığına Migren” Kitabı, A7 Kİtap, ISBN: 9786052191507 *Bu kitabın satış geliri Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi’ne adanmıştır.

(2018) Alzheimer hastalarını evden gündüz bakım merkezine taşımak için Engelli Aracı almak üzere hayata geçirilen “40. Vodafon Avrasya Maratonu Koşu Projesi” sorumlusu

(2018) 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü Aktivitesi, Palm City Mersin AVM’de gerçekleşen “Biz aslında iki kişiyiz ve seninle daha güçlüyüz” projesi sorumlusu

(2018) “İmece Mutfak Atölyesi” fikir lideri ve uygulama ekibi sorumlusu

(2018) Hamburg’ta yaşayan Türklere yönelik “Alzheimer Hastalığı Farkındalık Eğitim Programı” ve Türk Sanat Müziği Korosu Konseri etkinlik sorumlusu

(2011-2018) Ulusal ve yerel TV kanallarında alanında farkındalık odaklı programlar

(2017) 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü Aktivitesi, Forum Mersin AVM’de gerçekleşen “Ritmi Yakala, Unutma” projesi sorumlusu

(2017-…) Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile birlikte yürütülen “Şehrin Belleği” projesi sorumlusu ve yürütme ekibi lideri

(2017) TAD Mersin Şubesi, Mersin Rotary Kulübü ve Mustafa Çil ailesi tarafından hayata geçirilen “Mehmet Nuri Çil Yaşam Müzesi” projesi fikir lideri ve uygulama ekibi yöneticisi

(2017-2018) Uluslararası “Demans Dostları” projesinin Türkiye ayağı olan Mavi Dalga Projesi Mersin grubu sorumlusu

(2017) Afrika ve ortadoğudaki hekimlere yönelik başağrısı eğitimlerini amaçlayan MENA-Headache grup üyesi, Marakeş, Fas.

(2016) TAD Mersin Şubesi Yaşlı Yaşam Merkezi içerisinde “Behiye Aksoy Müzesi”nin açılışı

(2016) TAD Mersin Şubesi Yaşlı Yaşam Merkezi’nin açılışı

(2015) Mersin lions Kulüpleri işbirliği ile yürütülen “Aktif Bir Yaşam İçin Yaşlı Yaşam Merkezi’nde Son Adım” LCIF projesi sorumlusu. Bu projenin geliri ile Yaşlı Yaşam Merkezi’ne mutfak ve çamaşırhane birimleri kazandırılmıştır.

(2015) Afrika ve ortadoğudaki hekimlere yönelik başağrısı eğitimlerini amaçlayan MENA-Headache grup üyesi, İstanbul, Türkiye.

(2014) Yazar, “Anne yapamam başım çok ağrıyor” kitabı, Boyut Yayınevi, ISBN: 9789752310896 *Bu kitap 2014 Avrupa Beyin Yılı tanıtım etkinliği içine seçilmiştir ve tüm geliri Çocuk-Ergen Başağrısı Araştırma Fonu’na aktarılmaktadır.

(2013-2018) “Alzheimer Hasta Yakını Başucu Kitabı” fikir lideri, yardımcı editörü.

(2012) Mersin Lions Kulüpleri işbirliği ile yürütülen “Bir maniniz yoka gezmeye gidiyoruz” ve “ Bir maniniz yoksa size geliyoruz” projeleri sorumlusu.

(2011) Alzheimer hastasına bakım verenlere yönelik üç aşamalı “Artık Hazırım” video çalışması fikir lideri ve yürütücüsü.

(2010) Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri MYO işbirliği ile yürütülen bir ilaç firmasının sponsor olduğu “40 Işık 40 Hayat Projesi” fikir lideri, uygulayıcısı, aynı isimli belgesel ve “Damdan Düşenler” kitabı yardımcı yazarı.

(2008-…) Her yıl düzenli olarak yürütülen, kar amacı gütmeyen, hastalar, hasta yakınları, gönüllüler, hekimler ve öğrencilerin katıldığı “Alzheimer Eğitim Kampı” projesinin fikir lideri ve uygulama ekibi yürütücüsü.

(2006-…) TAD Mersin Şubesi tarafından her yaın ilk Perşembe günleri yapılan eğitim programlarının sorumlusu.

(2006-…) Topluma yönelik Alzheimer eğitim etkinliklerinin ve farkındalık aktivitelerinin sorumlusu.

(2007-…) Alzheimer hastalığı için toplumsal farkındalığı artırmayı amaçlayan “Alzheimer Bülteni” projesinin sorumlusu

(2006-…) Alzheimer Derneği tanıtım broşürleri ve aktivitelerinin sorumlusu

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş