‘SEVGİNİN İDAM SEHBASI ŞİDDETTİR’

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu’nun düzenlediği ‘Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ konulu sunum Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma Evi’nde gerçekleşti.

Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ konulu sunuma, Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu, Tarsus Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Görevlileri Cengiz Saydam ve Emine Can, Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma Evi’nin yaş almış çınarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte davetliler katıldı.

Tarsus Müftülüğü Görevlisi Emine Can yaptığı sunumda Aile ve Dini Rehberlik Bürosu ile ilgili bilgilendirme yaptı. Tarsus Müftülüğü bünyesinde yapılan proje ve çalışmalardan bahsetti. Aile’nin önemini toplumsal yaşamdan ve Kur’an-ı Kerim’den örnekler vererek anlattı.

Tarsus Müftülüğü Görevlisi Cengiz Saydam yaptığı sunumda şiddetin tanımını ve tarihçesini anlatarak şiddet çeşitlerinden bahsetti. Şiddeti önlemenin yollarını dile getirdi. Evin ruhu ve güneşi kadındır diyerek kadının toplumdaki ve İslam Dini’ndeki yeri ve önemine dikkat çekti. İslam Dini başta olmak üzere tüm inançlarda çocuk eğitiminin ve sevginin şiddet üzerindeki etkisine vurgu yaptı. Çocuklar duyduklarını kaydeder gördüklerini yapar diyerek anne ve babanın çocuklarına örnek olması gerektiğini ifade etti. Kız çocukları ve erkek çocukları arasında adil olunması gerektiğini söyledi. Doğan Cüceloğlu’nun ‘kuş hikayesi’ ve Buddha’nın ‘göl hikayesi’ ile birlikte gönül dili, değer dili, teşekkür dili, dua dili, özür dili ve sükut dilini sosyal yaşamdan örnekler vererek anlattı. ‘Sevginin idam sehbası şiddettir’ diyerek sevgiyi diri tutmanın önemine değindi. Şiddetin olmadığı bir dünya temenni ederek katılımcılara teşekkür etti.

‘Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ konulu sunum katılımcılardan gelen soruların yanıt bulmasıyla son buldu.

Emine KUREN

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş